Sanniki, 2014-06-09
GMINA SANNIKI
DG. 271.6.2014
dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn: „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach.”
Wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust.1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz. 907 ze zm.) Gmina Sanniki udziela wyjaśnień dotyczących treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
W dniu 09.06.2014r. do Zamawiającego wpłynęło pismo od wykonawcy o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia o następującej treści:
Dotyczy: Przetargu nieograniczonego p.n. „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach”
Pytanie nr 1:
Zamawiający wymaga, by pojazd posiadał świadectwo dopuszczenia ważne na dzień składania ofert (punkt 1.4 załącznika nr 7 do SIWZ) Chcielibyśmy podkreślić, że świadectwo dopuszczenia CNBOP jest dokumentem niezbędnym przy wprowadzaniu pojazdu pożarniczego do podziału bojowego. Dostarczenie świadectwa razem z ofertą nic nie wnosi, a może jedynie ograniczyć możliwość złożenia oferty Wykonawcom, którzy nie posiadają wymaganego dokumentu na dzień składania ofert.
Czy zatem zamawiający, mając na uwadze zapewnienie zasad równego traktowania wykonawców, dopuści możliwości dostarczenia świadectwa CNBOP najpóźniej w dniu odbioru techniczno-jakościowego?
Zamawiający wymaga dostarczenia samochodu fabrycznie nowego, wyprodukowanego w roku 2014 na podwoziu spełniającym wymogi odnośnie czystości spalin zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami normy EURO-6; (punkt 3.1 i 3.4 załącznika nr 7 do SIWZ).
Wszystkie podwozia wyprodukowane po 1 stycznia 2014r. obligatoryjnie muszą być wyposażane w silniki EURO VI, znacznie droższe i znacznie bardziej kłopotliwe, tym bardziej biorąc pod uwagę specyfikę użytkowania w jednostkach Straży Pożarnej.
Nadto dostawy takich podwozi większość producentów realizować będzie nie wcześniej niż w miesiącu wrześniu.
Czy mając powyższe na uwadze, Zamawiający dopuści dostawę pojazdu skompletowanego w 2014 roku na bazie fabrycznie nowego podwozia z roku 2013 spełniającego normę emisji spalin EURO V z możliwością rejestracji w 2014 roku , co niewątpliwie wpłynie na obniżenie ceny ofertowej, a argument ten powinien mieć znaczenie zważywszy na fakt, że Zamawiający określił najniższą cenę jako jedyne kryterium wyboru oferty. Pojazdy z silnikami Euro 5 są zdecydowanie tańsze w zakupie i późniejszej eksploatacji oraz, co szczególnie ważne w pojazdach dla Straży Pożarnych, są zdecydowanie mniej niezawodne i kłopotliwe w codziennej obsłudze.
Zamawiający wymaga, by pojazd był wyposażony w hamulce bębnowe przedniej i tylnej osi (punkt 3.2 załącznika nr 7 do SIWZ).
Większość opracowań na ten temat jednoznacznie wskazuje, że zastosowanie hamulców tarczowych na obydwu osiach przekłada się bezpośrednio na skuteczność hamowania pojazdu w warunkach drogowych. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników pojazdu oraz innych użytkowników drogi zwłaszcza w trakcie szybkiego dojazdu wozu bojowego do akcji. Zastosowanie hamulców bębnowych na przedniej osi, poprzez wyższą wagę, ma wpływ na pogorszenie kierowalności pojazdem, a w związku z ich zamkniętą konstrukcją hamulce takie wykazują tendencje do przegrzewania się, co z kolei prowadzi do spadku ich skuteczności.
Podstawową zaletą hamulców tarczowych jest nieosłonięta struktura. Taka konstrukcja sprawia, że nie pojawia się problem przegrzania hamulców. Ponadto dzięki styczności z opływającymi tarczę powietrzem i wodą ulegają one nie tylko schłodzeniu ale i procesowi samooczyszczania.
Czy zatem Zamawiający, mając na uwadze zapewnienie zasad równego traktowania wykonawców i konkurencyjności, dopuści zaproponowanie pojazdów z hamulcami tarczowymi na obu osiach?
Zamawiający wymaga, by kabina pojazdu była wyposażona w immobiliser oraz, by światła do jazdy dziennej włączały się automatycznie po przekręceniu kluczyka (punkt 3.3 załącznika nr 7 do SIWZ).
Rozwiązanie takie stosuje się zwykle w samochodach osobowych i nie jest ono standardem jeśli chodzi o samochody ciężarowe,
Czy Zamawiający dopuści kabinę pojazdu bez immobilisera i bez funkcji włączania świateł po przekręceniu kluczyka?
Pytanie nr 5:
Zamawiający wymaga m.in. regulacji pochylenia i odległości samego siedziska fotela kierowcy oraz pochylenia siedziska fotela pasażera, a także regulacji dostosowania do ciężaru ciała fotela kierowcy, (punkt 3.7 Załącznika nr 7 do SIWZ).
Czy Zamawiający dopuści zaproponowanie podwozia bez wymienionych powyżej rozwiązań, jednakże z regulacją pochylenia oparcia i odległości całego fotela, co pozwoli na dobranie optymalnej pozycji do jazdy zarówno dla kierowcy jak i dowódcy?
Pytanie nr 6:
Zamawiający wymaga by na dachu kabiny zamontowana była wyprofilowana nadbudowa wykonana z materiałów kompozytowych z zamontowaną lampą zespoloną z napisem „STRAŻ" - płaską z głośnikiem , umieszczoną w nakładce kompozytowej dachu kabiny i dwie wyprofilowane lampy niebieskie LED, wbudowane w nakładkę kompozytową oraz zamontowane dwie lampy dalekosiężne lub układ równoważny (punkt 3.10 załącznika nr 7 do SIWZ). Nie ma logicznego ani technicznego uzasadnienia dla tak postawionych wymagań, gdyż takie rozwiązanie w żaden sposób nie poprawia walorów użytkowych pojazdu pożarniczego, a ma na celu jedynie ograniczenie ilości wykonawców mogących złożyć ofertę w przedmiotowym postępowaniu.
Czy w związku z powyższym Zamawiający uzna za układ równoważny zamontowanie belki zespolonej z napisem STRAŻ bezpośrednio na dachu kabiny, bez dodatkowych nakładek kompozytowych?
Prosimy również Zamawiającego o doprecyzowanie, w którym miejscu mają być zamontowane wymagane lampy dalekosiężne?
Zamawiający wymaga by na ścianie tylnej pojazdu były wbudowane w naroża nadwozia kompozytowego, wyprofilowane dwie lampy niebieskie lub układ równoważny (punkt 3.10 załącznika nr 7).
Czy Zamawiający uzna za układ równoważny dwie lampy niebieskie zamontowane w tylnych narożach lub na tylnej ścianie zabudowy jednak nie wyprofilowane oraz nie wbudowane z zabudowę kompozytową pojazdu?
Pytanie nr 8:
Zamawiający wymaga, by na ścianie tylnej pojazdu była fala świetlna LED wbudowana w nakładkę kompozytową, (punkt 3.10 załącznika nr 7 do SIWZ).
Czy Zamawiający uzna warunek za spełniony w przypadku zamontowania fali świetlnej LED na tylnej ścianie pojazdu jednak nie wbudowanej w nadwozie kompozytowe?
Pytanie nr 9:
Zamawiający wymaga, by pomiędzy kabiną a zabudową pożarniczą była zamontowana kompozytowa osłona ochronno- maskująca (punkt 4.1 załącznika nr 7 do SIWZ).
Zastosowanie osłony kompozytowej nie wpływa w żaden sposób na poprawienie komfortu użytkowania pojazdu, jednocześnie podnosząc cenę pojazdu.
Czy Zamawiający dopuści samochód bez zamontowanej osłony ochronno- maskującej pomiędzy kabiną a zabudową?
Pytanie nr 10:
Zamawiający wymaga, by pod wszystkimi schowkami bocznymi zabudowy były zainstalowane otwierane lub wysuwne podesty (punkt 4.2 załącznika nr 7 do SIWZ).
Czy Zamawiający dopuści rozwiązanie zabudowy pojazdu bez otwieranych podestów schowków tylnych nad kołami po lewej i po prawej stronie, jednakże z podestami bocznym tak rozwiązanymi, by umożliwiały ergonomiczny i zgodny z przepisami dostęp do sprzętu ulokowanego na górnych półkach zabudowy? Rozwiązanie takie ma swoje zalety, a główną z nich jest brak problemów z częstymi wymianami elementów amortyzujących i blokujących (siłowniki, amortyzatory, zamki), które z racji narażenia na ciągłe oddziaływanie wilgoci, błota, kurzu, soli, śniegu zużywają się ponadprzeciętnie szybko. Dopuszczenie takiego rozwiązania spowoduje, że koszty utrzymania samochodu po okresie gwarancji (szczególnie ważne jeśli użytkownikiem jest OSP) nie będą podnosiły wydatki związane z częstymi, kłopotliwymi i niestety koniecznymi wymianami uszkodzonych elementów otwieranego nadkola.
Pytanie nr 11:
Zamawiający wymaga żeby oświetlenie pola pracy składało się z lamp bocznych do oświetlenia dalszego pola pracy (min. 3szt. na stronę) i zewnętrznych listew LED zamontowanych nad żaluzjami, do oświetlenia pola przy pojeździe (punkt 4.6 załącznika nr 7 do SIWZ).
Według normy PN-EN 1846-2 p. 5.1,3,3. powinno być zapewnione oświetlenie pola pracy o natężeniu min. 5 lx w odległości 1m od pojazdu na poziomie podłoża. Ta sama norma nie wskazuje ilości oraz typu oświetlania jakie powinno być zastosowane w celu spełnienia wymagań normy.
Czy w związku z powyższym Zamawiający dopuszcza zaoferowanie pojazdu, który nie posiada zewnętrznych listew LED zamontowanych nad żaluzjami, jest natomiast wyposażony w światła robocze zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami a wynoszącymi min, 5 luksów w odległości 1 m od pojazdu?
Zamawiający wymaga autopompy dwuzakresowej o wydajności min. 3000 l/min przy ciśnieniu 8 bar oraz 400 l/min przy ciśnieniu 40 (punkt 4.20 załacznika do SIWZ).
Tak określony wymóg wydaje się zupełnie niemożliwy do logicznego wyjaśnienia i, jak mniemamy, wynika wyłącznie z faktu utrudnienia dostępu do uzyskania zamówienia innym firmom. Wedle normy autopompy klasyfikuje się jako A16, A24 lub A32, co w najprostszym tłumaczeniu oznacza nominalną wydajność na poziomie odpowiedni 1600, 2400 lub 3200 l/min, tak więc określenie wymogu na poziomie 3000 l/min wydaje się niczym innym jak celową manipulacją w celu utrudnienia uczciwej konkurencji.
Czy Zamawiający dopuści zatem zaproponowanie autopompy o wydajności na stopniu niskiego ciśnienia wynoszącej min, 2550 i/min.?
Zwracam uwagę na fakt, że zaproponowana wydajność z naddatkiem spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu zasad bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (Dz. U. z 2007 r. Nr 143 poz. 1002) z późn. zmianami i w zupełności wystarcza do zasilania wymaganej przez Zamawiającego 1 linii szybkiego natarcia i skutecznego prowadzenia akcji gaśniczej.
Pytanie nr 13:
Zamawiający wymaga by w przedziale pracy autopompy zamontowane było odpowiednio: załączenie/wyłączenie autopompy, włącznik/wyłącznik silnika pojazdu, (punkt 4.24 załącznika nr 7 do SIWZ).
Czy zamawiający dopuszcza rozwiązanie, w którym w przedziale autopompy zamontowany jest tylko wyłącznik silnika oraz autopompy bez włącznika autopompy i włącznika silnika pojazdu? Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że włączanie i wyłączanie silnika pojazdu, ze względu na nagłe obciążenie mechanizmów pracujących, powinno odbywać się za pomocą stacyjki pojazdu, po uprzednim rozłączeniu elementów napędowych.. O ile wyłączenie silnika pojazdu oraz autopompy w przedziale obsługi tłumaczyć można koniecznością sytuacji nagłej (np. konieczność natychmiastowego zaprzestania podawania środków gaśniczych), o tyle ponowne uruchomienie z uwagi na obciążenie mechaniczne sprzęgniętych już ze sobą elementów nie powinno się odbywać się z tyłu. Umieszczenie w tylnym przedziale włącznika startu silnika oraz włącznika autopompy powodować będzie, że obsługujący będą, zgodnie z założeniem, że skoro jest, używać go znacznie częściej niż wymagałaby tego sytuacja nagła, co skutkować może uszkodzeniem układu napędowego autopompy. Dodatkowo zdublowanie tego rozwiązania do przedziału autopompy wymaga zamontowania skomplikowanego sytemu sterowania co jest bardzo trudne ze względu na rozwiązania techniczne, a jednocześnie nie pozostanie bez wpływu na ostateczną cenę proponowanego samochodu.
Pytanie nr 14:
Zamawiający wymaga, by maszt oświetleniowy posiadał oprócz ręcznego również bezprzewodowe sterowanie o zasięgu min. 50m (punkt 4,31 załącznika nr 7 do SIWZ).
Czy Zamawiający dopuści maszt oświetleniowy bez sterowania bezprzewodowego?
Zastosowanie sterowania bezprzewodowego znacząco wpłynie na cenę pojazdu, co wobec określenia przez Zamawiającego ceny jako jedynego kryterium wyboru oferty nie może zostać zignorowane przez Zamawiającego.
ODPOWIEDZI:
Ad. 1
Tak – najpóźniej w dniu odbioru samochodu.
Ad. 2
Nie.
Ad. 3
Nie.
Ad. 4
Zamawiający dopuszcza pojazd bez immobilisera, natomiast nie dopuszcza pojazdu bez funkcji włączania świateł po przekręceniu kluczyka.
Ad. 5
Tak.
Ad. 6
Zamawiający uzna za układ równoważny zamontowanie belki zespolonej z napisem STRAŻ bezpośrednio na dachu kabiny, bez dodatkowych nakładek kompozytowych.. Lampy dalekosiężne należy zamontować na dachu samochodu.
Ad. 7
Tak.
Ad. 8
Tak
Ad. 9
Tak
Ad. 10
Nie
Ad. 11
Nie
Ad. 12
Zamawiający zgodnie z odpowiedzią na zapytanie z dnia 06.06.2014r. podtrzymuje dopuszczenie samochodu wyposażonego w autopompę o wydajności 2723dm3/min. przy ciśnieniu 8 bar.
Ad. 13
Tak
Ad. 14
Nie
Wyjaśnienie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia nie powoduje zmiany treści ogłoszenia a tym samym przedłużenia terminu składania ofert.
Powyższe informacje należy traktować jako integralną część Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Wójt Gminy Sanniki
Gabriel Wieczorek
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sanniki, 2014-06-06
GMINA SANNIKI
DG. 271.6.2014
dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn: „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach.”
Wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust.1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz. 907 ze zmianami) Gmina Sanniki udziela wyjaśnień dotyczących treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
W dniu 06.06.2014r. do Zamawiającego wpłynęło pismo od wykonawcy o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia o następującej treści:
Dotyczy: Przetargu nieograniczonego p.n. „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach”
Prosimy o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1 Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie pojazdu na fabrycznie nowym i nieużywanym podwoziu z 2013 roku?
2. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie podwozia z tłokowym silnikiem spalinowym spełniającym europejską normę emisji spalin EURO 5?
3. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie samochodu wyposażonego w autopompę o wydajności 2723 dm3/min. przy ciśnieniu 8 bar?
4. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie samochodów z ogumieniem pojedynczym na osi tylnej?
5. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczenie pojazdu ze zbiornikiem wodnym o pojemności 3500 dm3?
6. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dostarczanie pojazdu z balustradami zabudowy wykonanymi z giętej blachy aluminiowej anodowanej?
Uzasadnienie :
1.-2. Do końca pierwszego półrocza 2015 roku można rejestrować pojazdy wyprodukowane w 2013 roku z tłokowym silnikiem spalinowym spełniającym europejską normę emisji spalin Euro 5, których numery podwozia VIN zostały wpisane na listę Ministra Transportu dopuszczonych do rejestracji w okresie przejściowym. W przedmiotowym przetargu chcielibyśmy zaoferować Państwu średni samochód ratowniczo - gaśniczy zabudowany na podwoziu Iveco Eurocargo ML150E28WS D, który to jest dopuszczony do rejestracji w tym okresie przejściowym. Ponadto pojazdy wyposażone w nowe technologicznie rozwiązania silnikowe mogą posiadać „choroby wieku dziecięcego", a co za tym idzie pojazdy wyposażone w silniki spełniające normę ËURO 5 są sprawdzone i tańsze w eksploatacji.
3. Zamawiający wymaga autopompy dwuzakresowej zamontowanej w średnim samochodzie ratowniczo-gaśniczym, która ma spełniać klasę A16/8-4/40 według normy PN-EN 1846-1. Wymóg wydajności 3000 dm3/min. jest zupełnie nieuzasadniony i wygląda tylko i wyłącznie na próbę ograniczenia dostępu do przetargu innym wykonawcom.
4. Wyrażenie zgody i dopuszczenie pojazdów na ogumieniu pojedynczym nie niesie za sobą dla Zamawiającego żadnego zagrożenia. Sprawi, że Zamawiający otrzyma ofertę
na samochody spełniające wszystkie wymagania SIWZ. Dodatkowym atutem będą zwiększone parametry terenowe samochodu, tj. kąt natarcia 36°, kąt zejścia 24° oraz prześwit pod osiami ponad 400 mm, a także opony z bieżnikiem terenowym. Nasze zapytanie o pojedyncze ogumienie, jest spowodowane niedostępnością innych podwozi do zabudowy w terminie umożliwiającym dotrzymanie żądanego przez Zamawiającego terminu realizacji. Wynika to z wprowadzenia od 01 stycznia 2014r. silników spełniających normę emisji spalin Euro VI. Oznacza to zakończenie produkcji samochodów z silnikami Euro V i koniecznością zaprojektowania i wdrożenia do produkcji nowych konstrukcji (zmiany dotyczą silników, kabin załogowych, ramy podwozia). Po przeprowadzonym rozeznaniu rynku, okazuje się, że podwozia wiodących producentów, spełniające wymagania Zamawiającego, będą dostępne dopiero w III kwartale 2014 roku. Jedynym realnym rozwiązaniem, które daje szansę na skuteczne przeprowadzenie przetargu, jest zaoferowanie zamówionych już przez nas podwozi. Chcieliśmy zaoferować Państwu w tym przetargu średnie samochody ratowniczo - gaśnicze na podwoziu lveco Eurocargo ML150E28WS. Jest to samochód spełniający wszystkie wymagania Zamawiającego za wyjątkiem ogumienia bliźniaczego na osi tylnej. Dodatkowo, informujemy że te samochody posiadają świadectwo dopuszczenia w wariancie ze zbiornikiem wody 2500 oraz 3500 litrów i są już użytkowane przez blisko 50 jednostek w całej Polsce. Jest to zatem produkt pewny i sprawdzony w użytkowaniu przez wiele jednostek Ochotniczej, Państwowej i Wojskowej Straży Pożarnej. Takie rozwiązanie pozwoli na skuteczne przeprowadzenie przetargu, w efekcie którego zamawiający otrzyma jakąkolwiek ofertę. Zamówienie nowych podwozi (bez względu na to jakiej byłyby one marki), będzie skutkowało niedotrzymaniem żądanego przez Zamawiającego terminu realizacji przedmiotu umowy.
Dodatkowo, poniżej przesyłamy zdjęcia przedstawiające terenową jazdę pojazdu, który chcielibyśmy Państwu zaoferować. Zdjęcia zostały wykonane podczas „szkolenia kierowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego z zakresu jazdy OFF-ROAD organizowane przez KW PSP Toruń".
ODPOWIEDŹ:
Ad. 1
Nie.
Ad. 2
Nie
Ad. 3
Tak
Ad. 4
Nie
Ad. 5
Nie
Ad. 6
Tak
Wyjaśnienie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia nie powoduje zmiany treści ogłoszenia a tym samym przedłużenia terminu składania ofert.
Powyższe informacje należy traktować jako integralną część Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Wójt Gminy Sanniki
Gabriel Wieczorek
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sanniki, 2014-06-06
GMINA SANNIKI
DG. 271.6.2014
dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn: „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach.”
Wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust.1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz. 907 ze zmianami) Gmina Sanniki udziela wyjaśnień dotyczących treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
W dniu 05.06.2014r. do Zamawiającego wpłynęło pismo od wykonawcy o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia o następującej treści:
Dotyczy: Przetargu nieograniczonego p.n. „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach”
Pytanie Nr 1:
Dotyczy pkt. 1.4 załącznika nr 7 do SIWZ. Czy Zamawiający dopuści dostarczenia świadectwa dopuszczenia wyrobu, do stosowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej wydany przez polską jednostkę certyfikującą na oferowany pojazd najpóźniej na dzień odbioru samochodu?
Oferowany pojazd jest w trakcie procedury zmierzającej do uzyskania świadectwa dopuszczenia w jednostce badawczej CNBOP.
ODPOWIEDŹ:
Ad. 1
Tak.
Wyjaśnienie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia nie powoduje zmiany treści ogłoszenia a tym samym przedłużenia terminu składania ofert.
Powyższe informacje należy traktować jako integralną część Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Zastępca Wójta Gminy Sanniki
Agnieszka Lewandowska
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sanniki, 2014-06-05
GMINA SANNIKI
DG. 271.6.2014
dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn: „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach.”
Wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust.1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz. 907 ze zmianami) Gmina Sanniki udziela wyjaśnień dotyczących treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
W dniu 05.06.2014r. do Zamawiającego wpłynęło pismo od wykonawcy o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia o następującej treści:
Dotyczy: Przetargu nieograniczonego p.n. „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach”
Pytanie Nr 1:
Czy Zamawiający dopuszcza dostarczenie ważnego świadectwa dopuszczenia najpóźniej na dzień odbioru samochodu? Taka zmiana umożliwi zaoferowanie nowych modeli samochodów o lepszych parametrach.
Pytanie Nr 2:
Czy Zamawiający dopuszcza dostarczenie samochodu bez tachografu?
ODPOWIEDŹ:
Ad. 1
Zgodnie z pkt I 1.5 w szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia - załącznik nr 7 do SIWZ Wykonawca ma obowiązek dostarczyć wraz z przedmiotem zamówienia świadectwo homologacji samochodu.
Ad. 2
Zamawiający dopuszcza dostarczenie samochodu bez tachografu.
Wyjaśnienie treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia nie powoduje zmiany treści ogłoszenia a tym samym przedłużenia terminu składania ofert.
Powyższe informacje należy traktować jako integralną część Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Zastępca Wójta Gminy Sanniki
Agnieszka Lewandowska
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sanniki: Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach
Numer ogłoszenia: 189516 - 2014; data zamieszczenia: 04.06.2014
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - dostawy
Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.
Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
I. 1) NAZWA I ADRES: Gmina Sanniki , ul. Warszawska 169, 09-540 Sanniki, woj. mazowieckie, tel. 24 277 68 51, faks 24 277 68 51, 277 78 15.
- Adres strony internetowej zamawiającego: www.sanniki.bip.org.pl
I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Administracja samorządowa.
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
II.1) OKREŚLENIE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach.
II.1.2) Rodzaj zamówienia: dostawy.
II.1.4) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest dostawa jednej sztuki fabrycznie nowego samochodu specjalnego pożarniczego, ratowniczo-gaśniczego na podwoziu z napędem 4x4 dla OSP Sanniki. Przez określenie nowy samochód należy rozumieć pojazd o roku produkcji 2014, nie posiadający przebiegu, napraw, śladów po wcześniejszej zabudowie oraz wcześniejszej rejestracji na innych użytkowników. Zakupiony samochód strażacki będzie przeznaczony na cele związane z ochroną przeciwpożarową. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 7 do SIWZ, który należy wypełnić i dołączyć do oferty..
II.1.6) Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 34.14.42.10-3.
II.1.7) Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: nie.
II.1.8) Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: nie.
II.2) CZAS TRWANIA ZAMÓWIENIA LUB TERMIN WYKONANIA: Zakończenie: 10.10.2014.
SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM
III.1) WADIUM
Informacja na temat wadium: Zamawiający nie wymaga wniesienia wadium
III.2) ZALICZKI
III.3) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ OPIS SPOSOBU DOKONYWANIA OCENY SPEŁNIANIA TYCH WARUNKÓW
· III. 3.1) Uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania
Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku
o W tym zakresie zamawiający nie żąda szczegółowego warunku udziału w postępowaniu. Ocena spełniania warunku udziału w postępowaniu dokonywana będzie w oparciu o oświadczenie Wykonawcy o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu na podstawie art. 22 ust. 1 Ustawy.
· III.3.2) Wiedza i doświadczenie
Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku
o Warunek zostanie spełniony, gdy Wykonawca złoży wykaz wykonanych głównych dostaw lub usług, w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których dostawy lub usługi zostały wykonane, oraz załączeniem dowodów, czy zostały wykonane należycie. Należy wykazać, że została wykonana co najmniej jedna dostawa samochodu ratowniczo-gaśniczego o wartości co najmniej 500.000 zł brutto
· III.3.3) Potencjał techniczny
Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku
o W tym zakresie zamawiający nie żąda szczegółowego warunku udziału w postępowaniu. Ocena spełniania warunku udziału w postępowaniu dokonywana będzie w oparciu o oświadczenie Wykonawcy o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu na podstawie art. 22 ust. 1 Ustawy.
· III.3.4) Osoby zdolne do wykonania zamówienia
Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku
o W tym zakresie zamawiający nie żąda szczegółowego warunku udziału w postępowaniu. Ocena spełniania warunku udziału w postępowaniu dokonywana będzie w oparciu o oświadczenie Wykonawcy o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu na podstawie art. 22 ust. 1 Ustawy.
· III.3.5) Sytuacja ekonomiczna i finansowa
Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku
o W tym zakresie zamawiający nie żąda szczegółowego warunku udziału w postępowaniu. Ocena spełniania warunku udziału w postępowaniu dokonywana będzie w oparciu o oświadczenie Wykonawcy o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu na podstawie art. 22 ust. 1 Ustawy.
III.4) INFORMACJA O OŚWIADCZENIACH LUB DOKUMENTACH, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ NIEPODLEGANIA WYKLUCZENIU NA PODSTAWIE ART. 24 UST. 1 USTAWY
III.4.1) W zakresie wykazania spełniania przez wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, oprócz oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu należy przedłożyć:
- wykaz wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych, głównych dostaw lub usług, w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których dostawy lub usługi zostały wykonane, oraz załączeniem dowodów, czy zostały wykonane lub są wykonywane należycie;
III.4.2) W zakresie potwierdzenia niepodlegania wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:
- oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia;
- aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
- aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
- aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
III.4.3) Dokumenty podmiotów zagranicznych
Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedkłada:
III.4.3.1) dokument wystawiony w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania potwierdzający, że:
- nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
- nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;
III.4.4) Dokumenty dotyczące przynależności do tej samej grupy kapitałowej
- lista podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów albo informacji o tym, że nie należy do grupy kapitałowej;
III.6) INNE DOKUMENTY
Inne dokumenty niewymienione w pkt III.4) albo w pkt III.5)
Wykaz pozostałych dokumentów składających się na ofertę: Formularz ofertowy - załącznik nr 1 do SIWZ, potwierdzenie minimalnych wymagań Zamawiającego dla przedmiotu zamówienia - załącznik nr 7 do SIWZ, świadectwo dopuszczenia wyrobu do stosowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej wydany przez polską jednostkę certyfikacyjną. Dokumenty wymagane w przypadku składania oferty wspólnej. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia, w takim przypadku dla ustanowionego pełnomocnika do oferty należy załączyć pełnomocnictwo do reprezentowania w postępowaniu lub do reprezentowania w postępowaniu i do zawarcia umowy. Oferta winna zawierać: oświadczenia i dokumenty opisane w pkt. III.4.2), III.4.4) dla każdego wykonawcy z osobna, oświadczenie wykonawcy o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu na podstawie art. 22 ust.1 Ustawy - Prawo zamówień publicznych- wg załącznika nr 2 do SIWZ oraz pozostałe dokumenty mogą być złożone wspólnie. Dokumenty podmiotów zagranicznych. Jeżeli w kraju miejsca zamieszkania osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa w pkt. III.4.3.1) zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie, w którym określa się także osoby uprawnione do reprezentacji wykonawcy, złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, lub przed notariuszem - wystawione z odpowiednią datą wymaganą dla tych dokumentów.
SEKCJA IV: PROCEDURA
IV.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA
IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: przetarg nieograniczony.
IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT
IV.2.1) Kryteria oceny ofert: najniższa cena.
IV.3) ZMIANA UMOWY
przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy:
Dopuszczalne zmiany postanowień umowy oraz określenie warunków zmian
Zmiana umowy może być dokonana w przypadku: 1. Zmiany danych teleadresowych, osób wykonujących zamówienie. 2. Zmian podwykonawcy, przy pomocy, którego Wykonawca realizuje przedmiot umowy - na wniosek Wykonawcy w postaci pisemnej zgody Zamawiającego. 3. Rozszerzenie zakresu podwykonawstwa w porównaniu do wskazanego w ofercie Wykonawcy - na wniosek Wykonawcy w postaci pisemnej zgody Zamawiającego. 4. Zmiany terminu wykonania umowy o czas opóźnienia, jeżeli takie opóźnienie wystąpi lub będzie miało wpływ na wykonanie przedmiotu umowy w przypadku: a) siły wyższej b) innych zdarzeń o charakterze obiektywnym, niezależnych od stron, którym nie można było zapobiec przy zachowaniu należytej staranności 5. Nie stanowi zmiany umowy w rozumieniu art. 144 Ustawy zmiana danych związanych z obsługą administracyjno-organizacyjną umowy (np. zmiana konta bankowego). 6. Zmiany terminu wykonania umowy o czas opóźnienia jeżeli takie opóźnienie wystąpi lub będzie miało wpływ na wykonanie przedmiotu umowy w przypadku zaistnienia przerw w jej wykonaniu z przyczyn niezależnych od wykonawcy. 7. Zmiany ceny brutto - w przypadku zmiany obowiązujacej stawki podatku VAT. 8. Zmiany zasad dokonywania odbioru. 9. Gdy zmiany treści umowy są korzystne dla Zamawiającego.
IV.4) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE
IV.4.1) Adres strony internetowej, na której jest dostępna specyfikacja istotnych warunków zamówienia: www.sanniki.bip.org.pl
Specyfikację istotnych warunków zamówienia można uzyskać pod adresem: Urząd Gminy w Sannikach ul. Warszawska 169 09-540 Sanniki pokój nr 14.
IV.4.4) Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert: 12.06.2014 godzina 09:50, miejsce: Urząd Gminy w Sannikach ul. Warszawska 169 09-540 Sanniki pokój nr 10 (sekretariat).
IV.4.5) Termin związania ofertą: okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert).
IV.4.17) Czy przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: nie
Informacje o dokumencie:
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Administrator
- Data udostępnienia w BIP: 2014-06-09
- Informacja zaktualizowana przez: Administrator
- Data ostatniej aktualizacji: 2014-06-09 15:26:47
- Liczba odsłon: 1831
- Historia dokumentu: